Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

Volleyball

Home > breadcrumbs: High School > breadcrumbs: Athletics > breadcrumbs: Volleyball >

Working...

Ajax Loading Image

 


Skip image

Story image 1_0
5b68755baa91f

2018 Volleyball Schedule and Results

DATE TIME OPPONENT RESULT RECORD
Thursday, August 23 7:00 PM @ Sutton W (25-11, 25-16, 25-17) 1-0
Thursday, August 30 6:30 PM @ Shickley vs Hampton W (25-11, 25-23) 2-0
  7:30 PM @ Shickley vs BDS L (20-25, 19-25) 2-1
Tuesday, September 4 5:00 PM @ Osceola  W (25-6, 25-11) 3-1
  6:00 PM @ Osceola vs Giltner L (18-25, 25-27) 3-2
Thursday, September 6 5:30 PM MCCOOL JCT (in Milligan) W (25-14, 25-19) 4-2
  7:30 PM MERIDIAN (in Milligan) W (27-29, 25-23, 25-20) 5-2
Saturday, September 8 9 AM @ Friend Tournament (Brackets)    
    vs Kenesaw W (25-17, 25-15) 6-2
    vs Freeman W (24-26, 25-23, 25-18) 7-2
    vs Humphrey/Holy Family L (21-25, 17-25) 7-3
Monday, September 10 8:15 PM

MUDECAS @ SCC-Beatrice (Brackets)

vs Diller-Odell

L (19-25, 19-25) 7-4
Tuesday, September 11 4:30 PM

MUDECAS @ Beatrice

vs Palmyra

W (22-25, 25-22, 25-23) 8-4
Thursday, September 13 TBA

MUDECAS @ Beatrice

vs FCSH

W (25-18, 28-26) 9-4
Tuesday, September 18 6:30 PM FRIEND (in Milligan) W (25-8, 25-12, 25-11) 10-4
Tuesday, September 25 5:00 PM GIBBON (in Milligan) W (25-23, 25-15) 11-4
  7:00 PM KENESAW (in Milligan) L (25-16, 15-25, 17-25) 11-5
Saturday, September 29 TBA JCC Tournament @ Tecumseh (Brackets)    
    vs Falls City W (25-23, 25-7) 12-5
    vs HTRS W (25-14, 25-16) 13-5
    vs Thayer Central L (24-26, 19-25) 13-6
Tuesday, October 2 6:00/7:00 PM @ NE Lutheran (in Waco) W (25-6, 25-12, 25-8) 14-6
Thursday, October 4 6:30 PM @ Cross County vs Dorchester W (25-21, 25-17) 15-6
  7:30 PM @ Cross County W (25-18, 25-17) 16-6
Tuesday, October 9 7:00 PM HIGH PLAINS (in Milligan) W (25-22, 25-6, 25-12) 17-6
Thursday, October 11 6:30 PM EAST BUTLER (in Milligan) W (25-11, 25-12, 25-19) 18-6
Saturday, October 13 TBA

CRC Tournament @ York vs Cross County

(Brackets)

W (25-7, 25-18) 19-6
Monday, October 15 6 PM CRC Tournament @ York Auditorium vs Giltner W 20-6
Tuesday, October 16 TBA CRC Tournament @ York vs BDS L 20-7
Tuesday, October 23 7:00 PM @ Shelby-RC W 21-7
Monday, October 29 TBA Sub-Districts vs Dorchester W 22-7
Tuesday, October 30 TBA Sub-Districts vs BDS L 22-8
Thursday, November 1 TBA District finals vs Bertrand W 23-8
Thursday, November 8 3:30 PM State Tournament vs Wynot at Lincoln SE    
Friday, November 9 TBA State Tournament    
Saturday, November 10 TBA State Tournament    

 

Back To Top